


.webp)















.webp)



.webp)















.webp)


Управителят на БНБ: Не съм запознат в аванс с доклада за еврото
Като член на Генералния съвет на ЕЦБ съм запознат с процеса по изготвяне на конвергентния доклад, заяви Димитър Радев
Управителят на БНБ Димитър Радев посочи, че като член на Генералния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), който одобрява конвергентния доклад за готовността на България за присъединяване към еврозоната, е запознат с процеса по изготвяне на доклада, но финалната оценка предстои да бъде обявена. Радев каза това в интервю за БТА.
Той уточни, че според централната ни банка България е напълно подготвена за членство в еврозоната, но тази готовност трябва да бъде потвърдена от компетентните европейски институции.
Управителят на БНБ допълни че, разпространеният "цитат", че "в аванс е запознат с конвергентните доклади за еврото" не отговаря на точните му думи пред медиите по време на откриване на център за касови услуги в Плевен.
"Оценявам вниманието, но това не са мои думи. Никога не бих се изразил по този начин, защото би било непрофесионално", посочи Радев, допълвайки че при прослушване на пълния запис от неговите думи това може да се установи.
Той коментира, че повишеният обществен и политически интерес е очакван предвид предстоящото важно събитие. По думите му в БНБ настроението е спокойно и уверено, тъй като действията на институцията са в интерес на обществото.
Пълният текст на интервюто:
Г-н Радев, вече трети ден се цитират Ваши думи пред журналисти в Плевен, че сте запознат в аванс с конвергентните доклади относно приемането ни в еврозоната.
Оценявам вниманието, но това не са мои думи. Никога не бих се изразил по този начин, защото би било непрофесионално.
Как си обяснявате тогава, че такъв цитат се разпространява в публичното пространство?
Това е въпрос към източника на информацията. Вижте има пълен запис на събитието, от което е този т. нар. "цитат". Това, което съм казал много лесно може да се установи.
Да, но този точно цитат даде основание на ПП "Възраждане" да поиска да бъдете изслушан в парламента и да заяви, че ще подаде сигнал до ДАНС.
Не искам да правя каквато и да било връзка.
Абстрахирайки се от тези развития, Вие трябва да сте един от най-информираните хора в страната по темата за конвергентните доклади. Има ли вече отговор на въпроса каква е оценката, записана в тях?
Конвергентният доклад на ЕЦБ се изготвя от експертите на банката и се одобрява от нейния Генерален съвет. Неговите членове са ангажирани на всички етапи от подготовката на доклада. А, както вероятно знаете от публичната информация, аз съм член на Генералния съвет на ЕЦБ.
Значи все пак Вие знаете този отговор, от който всички се интересуваме по отношение на приемането на еврото?
Никой не знае отговора, докато не бъде официално обявен. Ще Ви кажа това, което заявих в деня на злополучния цитат. Ние считаме, че сме напълно готови за присъединяване към еврозоната. Това, обаче, не е достатъчно. Нашата готовност трябва да бъде потвърдена от компетентните европейски институции.
Как си обяснявате цялото вълнение по темата?
Предстои нещо голямо и всички са превъзбудени. Скоро нещата ще се успокоят.
Какво е настроението в БНБ?
Отлично. Напълно спокойни и уверени сме в това, което правим, защото е в обществен интерес.

Нежна красавица му открадна сърцето: Александър Сано трепти от любов по тази сладурана СНИМКА
Сърцето ми е нейно: Тя ми напомня защо си струва всичко
Познат с образа на "лошото момче" от екрана, Александър Сано разкри съвсем различна страна от себе си – тази на дядото, изпълнен с обич и нежност към първата си внучка.
В емоционално видео в Instagram Сано прегръща новородената Беатрис с думите: "Едвам дочаквам да се събуди и я почвам по 100 часа на ден! Триси, много те обичам дедко!", изповед, която трогна хиляди негови последователи.
Малката Беатрис е дъщеря на Иво Карамански-младши – доведеният син на актьора – и инфлуенсърката Антоанет Пепе. Родена през юли 2024 г., тя се превърна в новото бижу на семейството.
Въпреки че Сано е бил в чужбина по време на раждането заради снимки на риалити формат, той не губи време и веднага след завръщането си я прегръща за пръв път.
„През последните 15 дни всеки ден мислех само за този момент – момента, в който ще те прегърна и целуна“, сподели той при срещата си с внучката. А в друга своя публикация пише кратко, но силно: „Безусловна Любов“.
Сано винаги е подчертавал значението на семейството, но ролята на дядо го е преобърнала емоционално. Връзката с Беатрис го кара да излъчва топлина, тишина и стабилност – онези качества, които времето подчертава, а любовта осмисля.
Тази нова глава в живота на актьора ни припомня, че независимо от сцената, която животът ни подготвя, най-дълбоките роли са онези, които играем от сърце.
.webp)
Посрещаме лято 2025 с новата песен на Стефан Вълдобрев
За да посрещнем лятото с музиката, която му отива и която ще го съпътства и в прохладните вечери в планината, и в най-слънчевите дни на брега на морето, се включи обичайният заподозрян Стефан Вълдобрев. Той е от артистите, които носят свободата в себе си и може да напише наръчник за търсене на най-прекия път до щастието – такава е музиката, която създава. Пилотната песен към предстоящия му албум „Акустиката на България“ се казва „Свободен“ и е повод за Министерството на туризма да обяви началото на летния сезон – такъв, какъвто го очакваме на всички красиви места в България.
„Искаме да отбележим старта на лято 2025 с вниманието, което заслужава и с отношение към всеки, който открива своето място в България, на което да избяга от ежедневните грижи, за да се зареди. Музиката е най-доброто начало и с екипа в Министерството на туризма се свързахме със Стефан Вълдобрев. Включихме се в процеса по създаването на песента „Свободен“, с която да си пожелаем силен летен сезон с хубава музика по пътя му“, коментира министърът на туризма Мирослав Боршош.
Премиерата на „Свободен“ предстои на официалното окриване на летния сезон в Поморие и ще даде заявка да се превърне в новия летен хит. „Обикалям доста, минавам през главни и странични пътища, отбивки, местности, забележителности. Често спирам някъде, вадя китарата от багажника, сядам и съзерцавам красотата пред мен, композирайки нещо. Попивам гледката с почти маниакална привързаност към природата и знаковите места в България“, споделя Стефан Вълдобрев. Така се ражда идеята му да прави записи в някои от най-близките на сърцето му локации в страната, използвайки тяхната собствена акустика, а малко след това се появява и пилотния сингъл „Свободен“.
Събитието на 31 май, организирано от Министерството на туризма и община Поморие, ще даде старт на летния туристически сезон с концерт на Южния плаж в Поморие. В програмата ще се включат Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, Папи Ханс, „Мистерията на българските гласове“, DJ Dimo и още любими артисти. Концертът започва в 19:00 часа, предлагайки парти под открито небе край морето. Входът е свободен, което прави събитието перфектен повод за събиране и празнуване на настъпващото лято.
През 2025 г. Министерството на туризма поставя акцент и за първи път ще промотира активно и планинския туризъм по време на активния летен туристически сезон. Това ще бъде последвано от голямо събитие в края на юни в сърцето на Родопите. Двете ключови събития – откриването на сезона с концерта на плажа и планинското събитие в Чепеларе – ще представят основните приоритети за лято 2025, с фокус върху сигурността, качеството на туристическите услуги и утвърждаването на България като предпочитана дестинация за отдих през всички сезони на годината.

Сцена за вдъхновение: Кои ще грабнат Награда „Пловдив“ тази вечер
Пловдив отдава чест на творчеството
На бляскава церемония в Драматичния театър тази вечер ще станат ясни тазгодишните носители на престижната Награда „Пловдив“. Спектакълът е поверен на творческите екипи на Опера Пловдив и Драматичен театър Пловдив, които са подготвили множество изненади.
Гостите в двора на театъра ще бъдат посрещани с изпълненията на Духов оркестър Пловдив, с диригент Николай Гешев, специален кът за снимки ще даде възможност на желаещите да запечатат този ден.
Отличията, които община Пловдив връчва всяка година в навечерието на 24-ти май са в 10 категории. Община Пловдив, учредител на отличието, определя и „Награда за дарители и спомоществователи“ в областта на изкуството и културата. Кметът на града връчва и една Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в културата на град Пловдив.
Престижната Награда „Пловдив“ е най-високото отличие, което се връчва на заслужили деятели на пловдивската култура. Началото е поставено през далечната 1969 година. Оттогава до днес, всяка година в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с престижното отличие Награда „Пловдив“ се удостояват творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година.
Победителите получават статуетка, диплом и парична премия. Във времето разделите, в които се връчва наградата, са променяни като брой и формулировка. Променян е и паричният еквивалент. Неизменна остава статуетката, изобразяваща трон с размери 30 x 20 x 20 см, изработена от бронз, чийто автор е големият български скулптор и пловдивчанин Димчо Павлов (1944-1996). Всички носители на Награда „Пловдив“ се вписват в специална „Почетна книга“, сама по себе си също произведение на изкуството.
Официалната церемония по награждаване е с начало 19.00 часа, ВХОДЪТ Е САМО С ПОКАНИ! За номинираните е организирано специално посрещане, червен килим и много изненади. В 19.00 часа ще започне и директното излъчване по БНТ – 2, традиционен партньор на събитието. За втори път след церемонията ще се проведе „Бал на творците“.
Церемонията за удостояване с Награди „Пловдив“ е събитие на община Пловдив, което се реализира в сътрудничество с Драматичен театър „Н.О. Масалитинов“ Пловдив, Държавна опера - Пловдив, Държавен куклен театър – Пловдив и Екип на БНТ 2.
Припомняме кои са номинираните за Награда „Пловдив“ тази година.
Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“
Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“
Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“
Станислава Станоева - За поетичната книга „Хляб, любов и други ангели“, издателство „Жанет 45“
Раздел „Художествен превод“
Йордан Костурков - За художествения превод от английски език на романа „Старият антикварен магазин“ от Чарлс Дикенс, издателство „Милениум“
Стефан Русинов - За художествения превод от китайски език на книгата „Китай в десет думи“ от Ю Хуа , издателство „Жанет 45“
Анета Тошева - За художествения превод от френски език на романа „Мадам Бовари“ от Гюстав Флобер, издателска къща „Хермес“
Раздел „Журналистика “
Мария Луцова, журналист в сайтовете TrafficNews и Plovdiv Time - За поредицата „Театралната афера“ - мащабно журналистическо разследване, разкриващо схема за злоупотреби в Министерство на културата и няколко български театъра
Веселина Пеева - За поредица от интервюта и репортажи, отразяващи културните фестивали и форуми в Пловдив през 2024 г.
Раздел „Музика и танцово изкуство “
Мирослава Кацарова - За 10-то юбилейно издание на фестивала „Plovdiv Jazz Fest - Празник на джаза“
АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив - За тържествения юбилеен концерт-спектакъл „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“, посветен на 60 годишнината от основаването на Академията
Вики Алмазиду - За първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев“
Раздел „Театър“
Фондация „Ред ноус”- За авторския спектакъл на театър „Хенд“ „Шекспир x 5”
Актьорския екип на спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ на Драматичен театър Пловдив - За актьорската игра в спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ от Кристиан Симеон
Спектакъла „Без кръв“ на Драматичен театър – Пловдив - За постиженията на актьорския състав от България и Северна Македония в спектакъла „Без кръв“
Раздел „Изобразително изкуство“
Кураторите д-р Светлана Куюмджиева и д-р Пламен Петров - За изложбата „Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 –2024” в изложбена зала „Капана“ на Градска художествена галерия
Цвятко Сиромашки- За юбилейната ретроспективна изложба „Литийно“ - Цвятко Сиромашки на 70, представена в изложбена зала „2019“ на Градска художествена галерия
Михаела Иванова -За юбилейната изложба „Моите планини“, посветена на 35 годишната творческа дейност на художничката, представена в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия
Раздел „Съвременни мултижанрови и аудио-визуални изкуства, фотография“
Златка Далчева, Антон Марчев, Петър Гичев, Пепа Кошишка - За документалния филм „Без музика няма живот“, посветен на големия диригент и артист Крикор Четинян, по повод 80 години от рождението му
Минко Михайлов - За фотографската изложба „Куба на фокус“, представена в Дом на културата „Борис Христов“
Сдружение „Изкуство днес“ - За реализацията на 30-тото издание на „Седмица на съвременното изкуство 2024“ с тема „За по-добър свят“ с куратори: Живка Валявичарска и Емил Миразчиев.
Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“
Фолклорен ансамбъл „Тракия“- За юбилейния концерт „50 години емоция“ в Античен театър и изложбата на площад „Римски стадион“ по повод 50 - годишнината от основаването на Фолклорен ансамбъл „Тракия“
Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“-Пловдив - За откриване на VR зона в Музея на театъра към Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“- Пловдив
Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова - Кютова и Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“
Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“
Анастасия Антонова - За 25-тата годишнина на телевизионното предаване „Ася в страната на талантите” в Пловдивска телевизия "Тракия", както и извън телевизионното студио – в зали и на различни сцени из града.
Държавен куклен театър – Пловдив - За постановката „Кентървилският призрак“
Борис Стоилов - За илюстрациите на книгата „Приказки за Хитър Петър“ от Сава Попов на издателска къща „Хермес“
Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“
Творчески екип: архитект Галина Пировска; реставратора Никола Стоянов и археолозите
Мая Мартинова и Биляна Груева –Здравчева - За реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“

Д-р Ангела Пенчева: Циментът е недопустим в консервацията на старините
През 2022 г. Фондация „Балканско наследство“ и Националният институт Стоби, Северна Македония, получиха грант от 300 000 долара от Фонд „Дж. М. Каплан“ , САЩ, за реставрацията на Теодосиевата резиденция. Проектът се фокусира върху опазването на късноримската жилищна сграда, разкопана през 20-те години на миналия век.
По проекта работи д-р Ангела Пенчева, съосновател и програмен директор на Фондация „Балканско наследство“. С нея разговаряме за предизвикателствата при консервацията на сградите - паметници на културата, днес и новите перспективи пред нашето културно наследство.
- Д-р Пенчева, разкажете ни за проекта ви в Стоби! По какво работите в момента там, какво „разказват“ техните мозайки?
- Римският късноантичен град в Стоби е най-големият от този период в Северна Македония. До момента са проучени 26 сгради от римската и късно античната епоха, като по-представителните от тях са украсени с подови мозайки.
Става дума за реставрацията на Теодосиевата резиденция – този проект е първата стъпка към изпълнението на Генералния план за опазване на Стоби. За реставрацията й през 2022 г. Фондация „Балканско наследство“ и Националният институт Стоби, Северна Македония, получиха грант от 300 000 долара от фонда „Дж. М. Каплан“ , САЩ. Проектът е фокусиран върху опазването на късноримската жилищна сграда, разкопана през 20-те години на миналия век. Интересно е това, че оригиналните строителни материали в Теодосийския дворец бяха анализирани през 2022-2023 г. Няколко каменни стени в различни помещения на сградата са консервирани. По време на почистването на сградата случайно беше открита нова мозайка– с емблема с Дионис, която принадлежи към по-ранна структура. Датира от края на III или началото на IV век и е най-ранната мозайка в Стоби досега.
Интересна е и епископската базилика в Стоби, тя е с 30 метрова подова мозайка с различни мотиви. Днес мозайката в централния корабе напълно консервирана.
- С какви проблеми се сблъскват македонските Ви колеги - примерно в консервацията на мозайките?
- Проблемите в Стоби са такива, каквито са в целия Балкански полуостров - от 100 години консервацията се случва на етапи, с подходящи и не толкова подходящи техники. Само че в Стоби са измислили най-доброто решение - имат само една институция, която единствена се грижи за опазването на този град и за презентацията на мозайките му и това е по-устойчивата практика. Нарича се Национална институция Стоби и е уникална по рода си тук на Балканите.
През 2022 г. с екип обследвахте близо 100 паметника на монументалното фасадно изкуство, създадени след 1960 г. в Бургас, Велико Търново, Пловдив и София.
- Какви са шансовете тези пластики да бъдат съхранени?
- Това е един генерален въпрос, който засяга цяла Източна Европа, а не само България. Тенденцията е интересна, в периода между 1945-1990 г. в страната ни имаше централизирана политика за създаване на монументално фасадно изкуство. То е навсякъде – в големите и по-малки градове, но и в селата. С днешна дата проблемът е, че това изкуство в редки случаи е паметник на културата, т.е. няма статут за опазване. Често и собствеността не е ясна. Има стари къщи, които са национализирани,а фасадите му са украсени с гразлични видове фасадно монументално изкуство. Къщата се връща на собственика, но въпросът е: кой е длъжен да поддържа въпросните фасадни паметници. Законът ни е такъв, че всеки може да реши и да сложи изолация върху фасадата и да приключи с мозайката под нея. И никой не може да бъде обвинен за проявата.
Повечето общини, както и Община Пловдив показват добри практики. Помните как повреденото от буря сграфито в началото на Стария град - шедьовърът на ДиКиро - беше възстановено, в крайна сметка.
Да, през 2022 г. с този проект ние документирахме 80 представителни образци на фасадното монументално изкуство в Бургас, Велико Търново, Пловдив и София. Тези произведения са създадени след средата на ХХ в. - целта ни беше да ги заснемем и да създадем дигитален регистър, който общините при желание да поддържат.
Пловдив, що се отнася до архивните документи, разполага с един от най-добрите архиви в страната. Той се намира в Градската пловдивска библиотека и с него, ако бъде подготвен консервационен проект, има възможност да се види първичният замисъл на авторите. Това улеснява работата по реставрацията на мозайките, което се случа по-трудно в другите градове, където документацията не е налична.
В момента фондацията ни подготвя проект на международно ниво. Целта му е създаване на наръчник за опазване на това наследство в Източна Европа, като основните ни партньори са Сърбия, Словения, Хърватия и Украйна.
- Най-старата програма на Вашата фондация е „Образование“, която обхваща обучения и полеви школи по археология и опазване на културното наследство. На какво искате да научите младите хора, които тръгват по този път">Кой е най-важният урок в сферата на културното наследство?
- Трима археолози създадохме фондация „Балканско наследство“ през 2008 г. Имахме желание да се занимаваме с археология, но виждахме проблемите на държавните институции на първо място, на второ –финансовия проблем, а напоследък и липсата на работна ръка. Тогава открихме един интересен сегмент - имаше голям интерес от чужди студенти, предимно от Северна Америка, да участват в археологически проучвания. При тях в Америка възможностите са силно ограничени, а много от тях изучават класическа археология: гръцка, римска. Трябва им обаче практиката. Това се оказа възможност за нас, обучавайки ги да подпомогнем проектите на нашите музеи. Програмата ни позволява тези студенти да плащат такси и 40% от тях да се инвестират директно в съответно проучване. Впоследствие развихме тази програма и вече имаме 17 проекта.
.Консервацията е необходима навсякъде по света, археологията изисква отдаденост и много усилия, но е важно да мислим и какви ще са последствията, когато разкрием един обект, как е най-добре да се процедира. Защото находките са част от общото ни културно наследство и ние трябва да го пазим.
- Кой строителен материал е най-големият враг в една консервация?
- Най-лошата практика е, че все още се използва цимент или хоросан с цимент. Циментът е недопустим в консервацията на старините. Това е една остаряла практика от средата на миналия век - вече тотално отречена от експертите в консервацията. Използвайки цимент, когато имаме едни непокрити повърхности, цялата влага отива в основата на зидовете и това води до тяхното разрушаване впоследствие.
Темата за кражбата и подмяната на археологически движими културни обекти от колекциите на музеите продължава да вълнува много българи.
- Какви са добрите практики и как могат да се предотвратяват подобни вандалски прояви?
- Много сложен въпрос, който изисква сериозна държавна стратегия. Иманярството се оказва любимо хоби на немалко част на хората, особено в малките градове. Често те дори не си дават сметка какво извършват. Има две групи иманяри - едните го правят като хоби, те имат металотърсачи и в свободното си време търсят монети. Ала има и организирани групи иманяри, които се занимават с трафик на ценности от археологически проучвания. Независимо какво намират, те разрушават ценна информация, която ние, археолозите, документираме.
Генерално погледнато, археологията е деструктивна наука в известен аспект. Какво имам предвид? За да направим проучването си, ние отстраняваме фрагменти, т.е. разрушава се това, което земята е запазила през изминалите години. Земният пласт, в който се откриват археологически артефакти, се нарича „културен пласт”. В него се откриват останки от жилища и различни предмети - така изучаваме живота на хората от миналото. Ето защо е важно да го пазим, а не разрушаваме.
- Кражбите от музеите също заслужават известно внимание. Кой случай Ви шокира?
- През 90-те години на миналия век е имало много кражби от музеите в страната ни. Например в Археологическия музей в Пловдив има един уникален римски шлем - той е бил откраднат при въоръжен грабеж през 1995 г. След 21 години ДАНС върна на музея уникалния шлем маска. Той е изключително ценен - изработен е от желязо със сребърно покритие, и датира от I в. сл. Хр. Стойността му възлиза на 3 млн. евро, като в света има само три такива екземпляра.
Цитирам този случай, за да посоча защо е важна дигитализацията в музеите. Те да имат нуждата документация - в случай на кражба или подмяна - така музеят ще докаже, че това е точно техният артефакт.

Пенсионираме се на 70 години! Вижте коя европейска държава сбъдна страховете на кандидат-пенсионерите
И в моммента възрастта за пенсиониране в страната се преразглежда на всеки пет години. Досега пенсионерите в Дания ставаха от 67-годишни.
Дания стана първата страна в Европа, която повиши пенсионната възраст на 70 години. Съответното решение беше одобрено от парламента на страната, пише The Copenhagen Post.
Отбелязва се, че през 2006 г. Дания обвърза възрастта за пенсиониране със средната продължителност на живота. И сега възрастта за пенсиониране в страната се преразглежда на всеки пет години. Досега пенсионерите в Дания ставаха от 67-годишни.
Повишават възрастта поетапно
Според новия закон пенсионната възраст ще се повишава поетапно: до 68 години - от 2030 г., до 69 години - от 2035 г. и до 70 години - от 2040 г. Това означава, че хората, родени през 1971 г., ще бъдат първите, които ще се пенсионират на 70-годишна възраст.
Според авторите на новия закон увеличаването на пенсионната възраст е необходимо в контекста на променящата се демографска ситуация, а именно, че продължителността на живота непрекъснато се увеличава, а с това и броят на пенсионерите.
Представителите на синдикатите изразиха съмнения, че всички граждани ще могат да работят ефективно до 70-годишна възраст.

Меси с потресаващо разкритие за Кристиано Роналдо
Аржентинската легенда Лионел Меси разкри списъка си с фаворити, назовавайки най-добрия играч, който някога е виждал - и това не е Кристиано Роналдо, нито Андрес Иниеста, Неймар или Тиери Анри.
Според известния аржентинец, най-големият футболен талант, който някога се е раждал е бившата звезда на Реал Мадрид и бразилския национален отбор - Роналдо Луис Назарио де Лима, известен и като Феномена.
"От всички нападатели, които съм виждал, той е най-добрият. Впечатляващ във всеки аспект", каза Меси.
През цялата си блестяща кариера Меси е имал възможността да играе с и срещу някои от най-големите имена във футбола, включително Кристиано Роналдо, Иниеста, Неймар, Уейн Рууни и Анри.
Освен това той посочи Пабло Мафео, бивш играч на Манчестър Сити, като най-коравия защитник, срещу когото се е изправял.

Доказано: Социалните мрежи водят до депресия при децата
През последните години тревожно се увеличават случаите на депресия и самоубийства сред подрастващите. Все по-често се задава въпросът: „Социалните мрежи ли причиняват депресия, или просто депресивните деца прекарват повече време в тях">Ново изследване на Университета на Калифорния в Сан Франциско (UCSF) предлага ясен отговор.
Повече време онлайн, повече депресивни симптоми
В проучване, обхванало близо 12 000 деца на възраст от 9 до 13 години, учените установяват, че увеличаването на времето, прекарано в социалните мрежи, е свързано с повишаване на симптомите на депресия. За последните три години средното време за използване на социални мрежи при децата скача от 7 на 73 минути дневно – а заедно с това и симптомите на депресия нарастват с 35%.
Изследването използва данни от проследяването на индивидуалните промени при всяко дете. Така се доказва, че именно увеличеното използване на социални мрежи води до влошаване на психичното здраве, а не обратното.
Кибертормозът задълбочава проблема
В отделно изследване на същия екип се разглеждат последствията от кибертормоза. Децата на възраст 11–12 години, които са били жертва на онлайн тормоз, са:
- 2.62 пъти по-склонни да съобщят за мисли за самоубийство или опит за такова;
- 2.31 пъти по-склонни да експериментират с психоактивни вещества – включително:
- 4.65 пъти с марихуана,
- 3.37 пъти с никотин,
- 1.92 пъти с алкохол.
Социалните мрежи – необходими, но рисковани
„Все повече децата попадат в капан – социалните мрежи са едновременно източник на връзка с приятели и на повишен риск от депресия и опасно поведение,“ казва д-р Джейсън Нагата, водещ автор на изследването и педиатър в UCSF.
Какво могат да направят родителите?
Американската академия по педиатрия препоръчва използването на семеен медиен план като инструмент, който да помага на родителите и децата да изградят здравословни дигитални навици. „Като родител на две малки деца, знам, че просто да кажеш: „Остави телефона“ не е ефективно. Важното е родителите да дават личен пример, да водят открити, спокойни разговори за използването на екрани и да създадат „време без екрани“ – например по време на вечеря или преди лягане“, предлага д-р Нагата.
Важно за родителите:
- Повече време в социалните мрежи води повече депресивни симптоми.
- Повече депресивни състояния не означава, че те се дължат на повече време в социалните мрежи.
- Жертвите на кибертормоз са в по-висок риск от самоубийство и злоупотреба с вещества.
- Родителската подкрепа и добрият пример са ключови.

Победителят в "Хелс Китчън" разтърси феновете: Да, лежах в #затвора...#
Мартин не крие, че животът му не винаги е бил лесен. Признал е, че е имал проблеми със закона и дори е лежал в затвора
Мартин Методиев е големият победител в седмия сезон на "Хелс Китчън" – постижение, извоювано с талант, постоянство и лична история, която вдъхновява.
В решаващата вечерна резервация той демонстрира пълния си потенциал и надделя над Ивайло – своя основен конкурент. Победата му донесе не само признание и награда от 100 000 лв., но и заслужено място сред любимците на зрителите.
В подкаста на шоуто Мартин разкри, че мечтае да отвори малък, рибен ресторант на морето – място с личен почерк и уютна атмосфера.
"Искам да е нещо различно, не масово", казва той.
Мартин не крие, че животът му не винаги е бил лесен. Признал е, че е имал проблеми със закона и дори е лежал в затвора – факт, който не прикрива. "Вътре трябва да се държиш психически. Ако рухнеш, те мачкат. Аз не искам да се връщам назад", споделя откровено.
Изолацията в къщата на "Хелс Китчън" също му е тежала. Най-много му липсвали съпругата му Валерия и дъщеря им Ерика. В един от най-емоционалните моменти на сезона, шеф Виктор Ангелов му позволи кратка отпуска, за да се види със семейството си – жест, който го разчувства до сълзи.
Мартин е пример за това как силната воля и подкрепата на близките могат да променят съдбата. Днес той е готов да изгради не само ресторант, но и нов живот – този път с вкус към детайла, почтеност и любов.

Лесен, бърз и впечатляващ: Френски десерт с бутер тесто - готов за 30 минути РЕЦЕПТА
Galette des rois – впечатляващ десерт с минимални усилия и невероятен вкус
Кралски вкус с малко съставки
Ако търсите десерт, който да изглежда ефектно, да се приготвя лесно и без много мазнина, не търсете повече. Galette des rois е точно това! Тази класическа френска "кралска торта" се прави от бутер тесто и бадемов крем (франджипан), и макар да е традиционен за януарските празници, истината е, че можете да го приготвите по всяко време, когато ви се хапва нещо специално, пише Actualno.com.
Какво представлява Galette des rois?
Това е слоест десерт с пълнеж от бадемов крем, понякога с добавено сладко. Прави се от два листа бутер тесто и се изпича до златиста, хрупкава съвършеност. Най-добрата част? Не ви трябват сложни техники или скъпи съставки.
Продукти за приготвяне:
1 пакет бутер тесто (с два блата)
½ доза домашно приготвен франджипан (бадемов крем)
1 с.л. малиново сладко
1 яйце (за намазване)
Пудра захар (за украса)
Как се прави стъпка по стъпка:
Подгответе тестото – Размразете бутер тестото и изрежете два еднакви кръга (може да използвате форма за торта като шаблон).
Напълнете – Поставете първия кръг в тава с хартия за печене, намажете краищата с разбито яйце. В средата сложете тънък слой малиново сладко и след това дебел слой бадемов пълнеж.
Завършете – Поставете втория кръг отгоре, запечатайте краищата, намажете с яйце и по желание направете шарки с нож. Печете на 220°C за около 25 минути, докато стане златиста.
Украсете и сервирайте – Поръсете с пудра захар и поднесете още топло.
Съвет: Как да съхранявате
Galette des rois е най-вкусна в деня, когато е приготвена, но може да се съхранява нарязана и замразена. Затоплете във фурната на 175°C за около 10 минути преди сервиране.
Защо да го изберете?
Изглежда и вкусва професионално, но се приготвя у дома за по-малко от час.
Няма нужда от сложна украса – захарта и формата вършат цялата работа.
Подходящ е и за начинаещи, и за тези, които искат нещо по-различно от типичните сладкиши.
Сладкото и бадемовият крем създават перфектен баланс от вкус и текстура.

На какво е способна една фурма?
Дълги години прекарах в Африка и в Близкия Изток, не само като журналист, но и защото корените са ми от там. Моят баща д-р Нури Садик беше нубиец от Судан. Отличен преводач, един от основателите на Арабската редакция в БНР и дългогодишев дипломат, татко обожаваше един специфичен плод. Той не сядаше без него на кафе, на раздумка, винаги го поддържаше вкъщи, черпеше гости , с една дума това му беше любимото "мезе" за всичко и по всякакъв повод - фурмите! Той не си представяше животът без фурми! Много ми е разказвал за фурмите, традициите в Судан и по време на празници, за финиковите палми , които в Африка растат както тук, у нас доматите...Но всичко това за мен бяха просто приказки от "1001 нощ" докато аз самата не посетих Африка и Близкия Изток. А там фурмата наистина е на пиедестал!
Какво прави фурмата в организма на човек?
Фурмите предизвикват необратим процес в организма ни - когато се храним само с фурми и вода, имаме способността да оцеляваме години наред
Като се храним само с фурми и вода, имаме способността да оцеляваме години наред.
Фурмите – необикновен плод, който в много страни се описва като укрепващ здравето и удължаващ живота. Говори се, че в Китай има група столетници, чиято основна диета са фурмите. Във всеки случай тези плодове са много полезни и се препоръчват да се консумират вместо сладкиши.
А на всичкото отгоре имат и лечебни свойства. Лекарите са установили, че ниската кръвна захар причинява значително чувство на глад, но след като ядете само няколко фурми, гладът ще изчезне. Така тялото ще се засити с малко количество храна, което ще предотврати злоупотребата с храна.
Те съдържат 23 вида аминокиселини, които не се срещат в повечето други плодове. По същия начин фурмите са богати и на аминокиселината триптофан, която е много важна за оптималната мозъчна функция и поддържането на нормално психическо състояние, особено при възрастните хора. Триптофанът забавя процеса на стареене. Това позволява до известна степен да се прекъсне процесът на стареене на клетките. Освен това, благодарение на триптофана, фурмите имат този леко успокояващ и сънотворен ефект.
Освен триптофан, фурмите съдържат и друга аминокиселина – глутаминова киселина, която предпазва от киселини в стомаха поради високи нива на стомашен сок. Селен – намалява риска от рак, укрепва имунната система и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.
Благодарение на комбинацията от огромното количество захар (глюкоза и фруктоза (26-55%), които бързо се усвояват от организма) с витамин B 5, плодовете на финиковата палма имат свойството не само да ви поддържат сити, но и да възстановяват физическата сила, енергията и свежестта на мозъка и нервите.
Както повечето растителни храни, фурмите не съдържат холестерол. Енергийна стойност на 100 гр. от ядливата част на плода – 142-274 калории, леко изсушена – 340 калории.
Фурмите съдържат от 40 до 77,5 сухи компонента. Те са нискокалорични, така че не се колебайте да ги ядете вместо сладкиши и няма да имате проблеми с кантара.
Специалистите твърдят, че 10 фурми на ден са достатъчни, за да задоволят дневната нужда от магнезий, мед, сяра, половината от желязото и една четвърт от калция. Така че, като ядете само фурми и вода, можете да живеете няколко години.
Съвременната медицина е насочила вниманието си към този плод като обект на дългогодишни изследвания, научни изследвания, благодарение на които са открити ползите от този продукт.
Сред които:
- Фурмите не са средство за предаване на определени вредни за здравето бактерии, микроби и паразити;
- Фурмите съдържат вещества, които унищожават вредните бактерии в човешкия организъм;
- Фурмите – перфектното лекарство и храна за космонавтите и много по-полезни от хайвера;
- Фурмите съдържат вещества, които допринасят за силно напрежение на мускулите на матката, което опростява процеса на раждане при жените, което го прави по-бързо и по-малко болезнено;
- Фурмите съдържат витамин А, който подобрява зрението;
- Благодарение на витамин В, фурмите са полезни за нормалното функциониране и развитие на мускулната система;
- Фурмите подобряват апетита.
Препоръчително е да се консумират фурми в следните случаи:
-До психически стрес. Смята се, че сушените фурми имат положително влияние върху мозъка, като повишават продуктивността му с 20% или повече;
-При физическо изтощение и умора. Само половин час след консумацията на фурми, дори много уморен човек възвръща силата и енергията;
-При респираторни заболявания;
-При сърдечно-съдови заболявания, поради високото съдържание на калий;
-При анемия;
-За профилактика на стомашни и чревни заболявания;
-Морска болест;
-При чувствителност към студа;
-За предотвратяване на загуба на бременност;
-За укрепване на стените на капилярите;
-За подобряване на храносмилателната система;
-За подобряване на зрението.
Какво представлява известната финикова палма
Известната финикова палма е цъфтящ растителен вид от семейство палмови – Arecaceae.
Култивирана е заради вкусните и полезни за здравето сладки плодове – фурми. Достига около 21–23 метра на височина, като расте поединично или образува няколко стъбла от една коренова система с друга палма. Плодовете й – фурмите са овално-цилиндрични, дълги от 3 до 7 сантиметра и диаметър около 2,5 сантиметра, вариращи от яркочервен до яркожълт цвят, в зависимост от сорта. При около 61-68 процента на маса захар при сушене фурмите са много сладък плод. Видът се отглежда широко в Северна Африка, Близкия изток, Африканския рог и Южна Азия и е натурализиран в много тропически и субтропични региони по света.
Името на вида dactylifera „носещо дата“ идва от гръцките думи daktylos (δάκτυλος), което означава „дата“ (също „пръст“) и fero (φέρω), което означава „нося“. Английското и латинското наименование на плода произхождат от гръцката дума за „пръст“, dáktulos, поради удължената форма на плода.
Според геномно проучване на Нюйоркския университет в Абу Даби „Център за геномика и системна биология“, култивираните сортове финикови палми от Северна Африка са хибрид между финиковите палми в Близкия изток и критска дива палма. Те се появяват в археологическите записи в Северна Африка и са датирани на 2800 години, което предполага, че хибридът е разпространен от минойците или финикийците.
Интересен факт за финиковата палма е, че е двудомна, с отделни мъжки и женски растения. Ако се отглеждат от семена 50% от разсада ще бъдат женски (тоест плододаващи) и често са по-малки и с по-лошо качество. Затова в повечето търговски насаждения се използват резници, които дават плодове 2-3 години по-рано от растенията за разсад. Фурмите са естествено опрашвани от вятър, но както в традиционното оазисно градинарство, така и в съвременните търговски овощни градини те се опрашват изцяло ръчно. Естественото опрашване се случва с приблизително равен брой мъжки и женски растения. Тъй като мъжките са ценни само като опрашители, това позволява на производителите да използват ресурсите си за много повече женски растения, даващи плодове. Някои производители дори не поддържат мъжки растения, тъй като те да достъпни на местните пазари Ръчното опрашване се извършва от опитни работници с помощта на стълби или вятърна машина. В някои области като Ирак опрашителят се изкачва по дървото с помощта на специален инструмент за катерене, който обгръща ствола на дървото и гърба на алпиниста (наречен تبلية на арабски), за да го държи прикрепен към ствола, докато се катери.
Въпреки че няма точни данни за произхода на палмата, за най-вероятна нейна родина се счита района на плодородния полумесец (разположен между Египет и Месопотамия). Има археологически доказателства за отглеждането на фурми в неолитния обект Мергар (Мехерх) в Белуджистан, Пакистан, датирани на 7000 г. пр. н.е. , и в Източна Арабия между 5530 и 5320 г. пр.н.е. Доказателства за отглеждане на фурми има и в долината на Инд, датирани от периода Харап от 2600 до 1900 г. пр. н.е., където са основна храна в продължение на хиляди години.
Египтяните в онези времена се хранели с фурми по време на прибиране на реколтата и ги използвали за приготвяне на вино. Древните евреи пък, освен вино от фурми, правели още и оцет, хляб и сладкиши, използвали плодните костилки за угояване на добитъка, а дървесината за направата на прибори.
В Древен Рим използваните в триумфални шествия при победа палмови листа, били най-вероятно на финикова палма. Тя била популярно градинско растение в римските перистилни градини, въпреки че не давала плодове, заради умерения климат на Италия. Доказателство за което са стенописи от Помпей и други части от Италия, включително градинска сцена от Къщата на сватбата на Александър. Римските търговци разпространяват финиковата палма в Югозападна Азия, Северна Африка и Испания. Достига до Мексико и Калифорния през 1765 г., благодарение на испанците.
Изключително интересен факт за финиковата палма е, че открити семена от сорта юдейска финикова палма датирани на 2000 г, поникват след засаждане. И така горната граница на трайността на правилно съхраняваните семена остава неизвестна.
Ползите за човешкото здраве от употребата на фурми е доказана.
Консумацията на фурми предотвратява и облекчава запек
Намаляват холестерола
Увеличават енергията на тялото
Намаляват на нивата на триглицеридите – молекули, които се намират в кръвта и са една от основните форми на мазнини в тялото
Естествен алтернативен подсладител
Укрепват костите
Регулират кръвното налягане
Подобряват работата на мозъка
Помагат в превенцията на рака на дебелото черво
Предотвратяват анемия
Запазване на микробиома на червата
Имат противостареещ ефект
Отличават се с високо съсържание на фолиева киселина
Укрепват нервната система
Помагат в превенцията на алергиите
Фурми – за здрави кости
Благодарение на ниското съдържание на вода и голямото количество захар в тях, те имат по-дълъг срок на годност и могат да се транспортират до страни като нашата.
Фурмите за източник на различни витамини и минерали, захар и много фибри. В тях има основни минерали като калций, желязо, фосфор, натрий, калий, магнезий и цинк. Витамини като тиамин, рибофлавин, ниацин, фолат, витамин А и витамин К, също се съдържат в тях. Една стандартна чаша с плодовете съдържа около 400 калории, 27% от препоръчителната доза калий и 48% от нужното за деня количеството фибри.
Специалистите по хранене и диетика смятат, че фурмите трябва да присъстват в балансираната и здравословна диета, като част от сутрешната или следобедна закуска, компонент от различни смутита. Много хора изяждат по една фурма след позив на глад между храненията, защото им дава енергия и ги засища в рамките на 30 минути след изяждането й.
Консумацията на плодовете се препоръчва на хора, загубили рязко теглото си. Те се грижат за здравето на нервната система, защото в тях има голямо количество калий. Американското онкологично дружество препоръчва прием на 20-35 грама диетични фибри на ден и съветват те да бъдат доставени на организма чрез фурми.
Сладките плодове с костилка се смятат и за слабително средство. Полезни са най-вече на хора, страдащи от запек. За да имат по-бърз ефект, трябва да бъдат накиснати предварително в топла вода. По този начин след изяждането им можем да изпием и получения сироп, който ще засили метаболизма ни.
Високоразтворимите фибри във фурмите са друг важен компонент, който насърчава движението на червата и храната по-лесно преминава през чревния тракт.
Значителното количество на минерали ги прави полезна храна за укрепване на костите, както и средство за борба с остеопорозата. Селен, манган, мед и магнезий. Тези минерали имат важна роля за здравината на костите, особено по време на растежа им през пубертета, както и по време на тяхното изтъняване на стари години.
Може би много малко знаят, че фурмите съдържат сяра. Тя намалява дискомфорта при определени алергични реакции, както и някои сезонни алергии. Това доказат резултатите от проучване, проведено през 2002 г. Учените установяват, че органичните серни съединения могат да окажат положително въздействие върху пациенти със сезонен алергичен ринит. Заболяването засяга близо 23 милиона души само в Съединените щати.
Сладките плодове са и силен афродизиак, затова понякога не можем да им устоим. През 2006 г. уюени от Индия изследват ефекта от фурмите върху сексуалността на мъже и жени. Те установяват, че високите нива на естрадиол и флавоноиди в тях имат способността да увеличават сперматозоидите и тяхната подвижност, а с това и либидото.
Фурмите помагат и при интоксикацията, например причинена от алкохол. Ако се накиснат предварително в топла вода, плодовете и сиропът от тях бързо гонят махмурлука.

Коя е тази жена? #Памела Андерсън# с визия, каквато не сме виждали досега #СНИМКА#
Интернет полудя: Памела Андерсън с напълно нов стил
Холивудската звезда Памела Андерсън отново прикова вниманието с външния си вид.
57-годишната дива е известна с любовта си към естествената красота. Тя направи първия си дебют без грим на Седмицата на модата в Париж през 2023 г. Оттогава не спира да се бунтува срещу холивудските стандарти за красота и непрекъснато се появява на червения килим без капчица грим.
Въпреки че феновете й са във възторг от смелостта й, наскоро тя реши да наруши правилото си и се завърна към добре познатия си стил от 90-те.
На пикантната снимка, публикувана в социалните мрежи от гримьора Дейвид Веласкес, който е работил с актрисата по време на фотосесията й за списание Paper през 2022 г., Андерсън е с бял потник и дънки.
На кадъра тя е с характерния си грим от 90-те: тъмни опушени сенки, тънки вежди и матово бежово червило, а русите й къдрици са оформени в класическа прическа.
Макар и да не е ясно кога точно е направен фотосът, почитателите на актрисата са във възторг от визията й.
"Тя се завърна!!!", "Изглежда още по-добре, отколкото през 90-те!", отбелязват те.
През последните години Андерсън избягваше грима, залагайки на естествена красота – избор, който в интервю за Elle описва като "освобождаващ, забавен и малко бунтарски".
След загубата на своя дългогодишен гримьор и близка приятелка Алексис Фогел през 2019 г., звездата реши да обърне гръб на козметиката.
"Тя беше най-добрата. След смъртта й просто почувствах, че без Алексис е по-добре да не нося грим", споделя 57-годишната звезда.
Андерсън добавя още, че ерата без грим я е накарала да се чувства силна и свободна.
"Наистина се чувствам силна сега, когато всичко е толкова опростено.
Харесва ми да виждам луничките си. Харесва ми когато косата ми е разрошена. Харесвам свежо лице. Не харесвам тези инжекции и не ми действат. Искам да видя какво ще стане", казва тя.
"Светът има нужда от повече женска воинска енергия – това беше моят малък принос", коментира още Андерсън.

Максим Танчовски е новият мениджър завод на „Девин“ ЕАД
Максим Танчовски е новият мениджър на производствената база на „Девин“ ЕАД в град Девин, който ще работи за повишаване на екипната работа, отговорността към клиентите, както и за постигането на по-високи резултати. Професионалният му път включва позиции като мениджър „Производство“, „Индустриализация“ и „Безопасност и околна среда“ в големи мултинационални и локални компании. Преди да поеме поста мениджър „Завод“ в „Девин“ ЕАД, Максим е работил в технологичния сектор.
„Като ръководител винаги съм вярвал, че успехът се постига с хората и за хората. Затова като мениджър „Завод“ ще се фокусирам върху задълбочаването на сътрудничеството между екипите, изграждането на доверие и насърчаването на открита комуникация на всички нива в организацията“, споделя Максим Танчовски. „Искрено се радвам на възможността да работим заедно и вярвам, че ще имам много какво да науча от колегите. Ще разчитам на техническите си познания и на опита си като lean експерт, за да внедрявам съвременни решения за непрекъснато подобрение на производствените процеси. Целта ми е да допринеса за запазването на конкурентните ни предимства и утвърдената ни позиция на пазарен лидер”, допълни още новият мениджър на производствената база на „Девин“ ЕАД.
Производственият център на „Девин“ ЕАД разполага с модерни производствени линии, а процесите на работа отговарят на най-високите стандарти за качество и безопасност на хранителен продукт. В собствена лаборатория се извършват множество физикохимични и микробиологични анализи, които гарантират прецизен контрол за подсигуряването на напълно безопасни продукти.
От 2020 г. досега „Девин“ инвестира близо 30 млн. евро, като 14 млн. евро от тях са за разширяването на производствения капацитет чрез закупуването на три високоскоростни енергоспестяващи поточни линии, последната от които през 2025 г. Новите съоръжения подобряват устойчивото управление на ресурсите, осигуряват безупречно качество на продуктите и позволяват да се разшири продуктовата гама. Останалата част от средствата са инвестирани във внедряване на иновации и оптимизации на основни производствени процеси и устойчиви практики.

Илиян Радулов на полуфинал в Испания
Националът на България за Купа "Дейвис" Илиян Радулов се класира за полуфиналите на турнира по тенис на клей в испанския град Матаро с награден фонд 30 хиляди долара.
Радулов надделя над поставения под номер 2 Лоренцо Джустино (Италия) със 7:5, 6:2 след два часа и четвърт игра. 19-годишният българин навакса ранно изоставане от 1:3 гейма и стигна до обрат в първия сет, а във втората част поведе с 5:1 и това се оказа решаващо.
Така за място на финала той ще играе срещу четвъртия в схемата представител на домакините Бернабе Сапата Мирайес, бивш номер 37 в световната ранглиста.

Има психоза около влизането ни в еврозоната, масово се инвестира в имоти
Ръстът на новото строителство в Пловдив е огромен и изпреварва дори това в София. Сравнен в останалите големи градове в страната - София, Варна и Бургас – Пловдив държи най-ниски цени в момента, това стана ясно по време на бизнес дискусията Real Estate Business Forum в Пловдив, организирана от Imoti.net.
Снимка: БТА
„Има голяма психоза около влизането ни в еврозоната. Хората се чудят как да спасят средствата си и масово инвестират в недвижими имоти. Този ръст в цените на имотите и на сделките се дължат на това", коментира Никола Ангелов от „Подкрепа имоти“. Според експерта, много купувачи на имоти от Северна България днес избират Пловдив за своите инвестиции в ново жилище.
Градът е предпочитан заради развитието на предприятията в икономическите зони около града и това доведе до бум в сделките през последната година. Брокери твърдят, че реномираните университети в града също привличат много студенти, а родители масово купуват жилище за своето отроче, дошло да се образова във втория по големина град в България. Вместо да плащат наем.
Колкото до банките продължава тенденцията за ръст на жилищното кредитиране. Това сочат данните за първото тримесечие на 2025 г., коментира Спас Козанов, управител на банков клон в Пловдив. Най-търсени са кредитите от 500 000 лева и 1 милион лв., като очакванията са този ръст на средния размер на кредитите да се запазят през цялата 2025 г. Към края на миналата и началото на тази година продължава спадът на лихвения процент, като средният е 2,48 процента, сочи статистиката на БНБ, посочи експертът. Пазарът продължава своя растящ тренд, въпреки новите регулации на БНБ, въведени от 1 октомври 2024 година.
Бизнес дискусиите на Imoti.net продължават своята обиколка в страната. Поредната спирка на формата беше в Пловдив, където експерти на недвижимите имоти се събраха днес в Дома на културата „Борис Христов“. Целта на срещата беше да се очертаят бъдещето на недвижимите имоти в региона. Както и да обърнат внимание на архитектурното наследство и неговото опазване. Общо 770 е броят на недвижимите културни ценности в Пловдив, от тях архитектурно-строителните са 608.
Колкото до сградите с културно-историческо значение те са над 50, стана ясно на форума. На сцената бяха представени предизвикателствата при съхранение и реновиране на сградите, които са част от архитектурното наследство на града. Всички религии, етноси и цивилизации са оставили по нещо в Пловдив, като това може да е архитектура, занаят, ястие, подчерта главният екскурзовод на архитектурно-историческия резерват "Старинен Пловдив" Вангел Илиев. Ето защо в града е толкова важен баланса между старата архитектура и модерното строителство.

Хрупкави и неустоими за обяд или вечеря: Картофки по селски на тиган РЕЦЕПТА
Картофи по селски на тиган – вкусна класика само за 40 минути
Ако търсите нещо просто и вкусно за цялото семейство – тази рецепта е точно за вас. Картофи с гъби по селски съчетава познати продукти с автентичен вкус и домашно усещане. Приготвя се лесно, с малко съставки, но с много аромат, пише actualno.com. Перфектно ястие за обяд или вечеря, когато искате нещо топло и засищащо, без излишни усилия.
Рецепта за картофи с гъби по селски
Приготвяне: 40 минути
Количество: 2 порции
За една порция
Калорично съдържание: 275 ккал
Протеини: 12 г
Мазнини: 3 г
Въглехидрати: 45 г
Необходими съставки за картофи с гъби по селски:
400 г картофи;
300 г пресни горски гъби или гъби по ваш вкус;
1 голяма глава лук;
2-3 скилидки чесън;
няколко стръка магданоз или копър;
растително масло, сол, черен пипер.
Как да приготвите картофи с гъби в селски стил, стъпка по стъпка
Нарежете почистените и измити гъби на тънки филийки, както обикновено за пържене. Изсипете 2 супени лъжици растително масло в тигана. Нарежете лука на кубчета. Сложете нарязания лук в загрятото олио и запържете, докато омекне, за около 5 минути.
Обелете картофите. Нарежете малките грудки наполовина, големите на 4 части. Сложете нарязаните картофи в тенджера, залейте ги с вряща вода, добавете сол и варете до готовност. Когато лукът стане прозрачен, добавете нарязаните гъби. Пържете на силен огън, така че влагата да се изпари бързо.
Нарежете скилидките чесън на тънки филийки, така че чесънът да се разтопи и практически да се разтвори по време на готвене. Добавете нарязания чесън към гъбите и посолете всичко заедно. Гответе 10 минути.
В друг тиган налейте растително масло и добавете горещите варени картофи. Пържете на силен огън до златисто кафяво, като обръщате картофите, така че да се изпържат от всички страни.
Добавете пържените картофи към гъбите. Покрийте с капак и гответе всичко заедно за 10 минути. През това време картофите ще се разтопят и сокът от гъбите ще ги напои добре. Махнете капака и добавете 2 супени лъжици ситно нарязан магданоз или копър в тигана, което предпочитате.
Картофи с гъби в селски стил ще бъдат готови за по-малко от час, а се получават много вкусни! А готвенето е удоволствие. Сервирайте това ястие в чугунен тиган или глинена купа - в рустик стил, за да допълните усещането за селски уют! Добър апетит!

Пролетният панаир на книгата 2025 започва на 26 май в София
Най-очакваното литературно събитие на пролетта – Пролетният панаир на книгата – отново ще събере на едно място стотици издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето на столицата. Организиран от Асоциация „Българска книга“, Панаирът ще се проведе от 26 май до 1 юни в парка пред НДК, където над 140 издателства ще представят най-новите си заглавия на повече от 1 500 кв. м. изложбена площ.
Официалното откриване ще се състои на 26 май (понеделник) от 11:00 ч. в специалната фестивална шатра. По време на Панаира посетителите ще могат да се срещнат със свои любими автори, да разгледат и да изберат измежду хиляди нови и интересни издания и да се включат в над 100 културни събития – литературни премиери, четения, дискусии и срещи с автограф. На сцената на Културната програма, също разположена в парка пред НДК, всеки ден ще се провеждат представяния на книги и автори. Сред акцентите тази година са премиерите на Иван Кулеков, Мария Донева, Мая Люнде, Капка Касабова, Ивинела Самуилова, както и срещата с автограф на Георги Господинов на 31 май (събота) от 17:30 ч.
Сред акцентите също така ще бъдат и български класици, които не са сред нас, като поетесата Ваня Петкова с две издадени книги посмъртно за 80-тата годишнина на авторката - автобиографичния й роман "Бог е Любов", превърнал се в бестеселър на годината и поетичната антология "Аз съм Сириус" със сто подбрани стихотворения на поетесата. Среща с автограф на нейните наследници ще се проведе на 30 май (петък).
В рамките на Панаира посетителите ще могат да станат част и от редица интересни дискусии като „Литературен превод, изкуствен интелект, естествен читател?“ и други.
Паралелно с Панаира от 27 май до 1 юни ще се проведе и Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи. В програмата му са включени литературни срещи, работилници, игри и представяния на автори от България, Полша, Украйна и други. На 1 юни – Деня на детето – ще се проведе специална детска програма с концерти, творчески ателиета и представяне на някои от авторите, спечелили тазгодишната награда „Бисерче вълшебно“.
На фестивалната шатра по време на целия Панаир ще бъдат изложени и книги от Почетния списък на Международния съвет за детски книги (IBBY) – селекция от изключителни, наскоро публикувани детски книги от цял свят. Изложбата представя отличени заглавия в категориите за автор, илюстрация и превод.
В рамките на Панаира Асоциация „Българска книга“ ще представи и проекта Tales of EUkraine, който популяризира двуезични детски книги, написани от украински писатели. Наталка Малетич, Катерина Йегорушкина и Татяна Руменко са украинските писателки, които ще бъдат част от програмата на литературния фестивал. По време на целия Панаир детските книги, създадени в рамките на проекта, ще бъдат раздавани безплатно на деца, родители и учители.
Пролетният панаир на книгата и Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи се провеждат с подкрепата на Столична община и са част от Календара на културните събития на Столична община. Сред партньорите на събитието са още Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, “ЕКОПАК България“ АД „Книговище“, Фондация „Детски книги“, Национална мрежа за децата и Българската библиотечно-информационна асоциация.
Асоциация „Българска книга“ кани всички читатели – малки и големи – да станат част от литературния живот на столицата, да се срещнат със света на книгите и да открият нови автори и вдъхновения.
За пълна програма на Пролетния панаир на книгата и Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи, посетете www.abk.bg или фейсбук страниците на събитията:

Купувачът на жилище има значение! Вижте защо
Цената. Това е най-важната тема, която интересува всички продавачи на имоти. Постигането на добра сделка обаче не е функция само на пазарните условия – ключов елемент, който често остава на заден план, е на кого продаваме.
Различните типове купувачи имат свое темпо на взимане на решения, приоритети и изисквания при избор, рискови фактори, различни методи на преговори. Ако познаваме подходите към различните купувачи, това ни осигурява по-добри позиции за договаряне на условията в сделката, а често може да ускори в пъти реализацията на имота – споделят брокерите на BULGARIAN PROPERTIES и посочват, че именно в тези специфики е скритата ролята на добрия посредник.
Ето кои са основните типове купувачи на имоти и какво е най-важното, което трябва да знаем за тях, когато продаваме:
Купувач за собствено ползване
Това са хора, които търсят своя нов дом – често семейства, двойки или индивидуални купувачи. Те искат уют, функционалност, добро състояние на имота. Интересуват се от спецификите на квартала и района и за да ги спечелите, е важно да се подготвите с практична информация и съвети в тази насока, с визуални и емоционални „тригъри“.
Този тип купувачи взимат обикновено решения на база емоция. Те може да преговарят по-дълго, задават много въпроси и при тях е важна откритата комуникация и прозрачността. Често стигат до сделка, ако „усетят” имота като свой – тогава дори са склонни да платят повече. И обратно – може да наблюдаваме внезапно оттегляне при несигурност или просто негативно усещане. Често са по-чувствителни към дефекти и нерешени юридически казуси.
Купувач с кредит
Той може да търси имот за лично ползване или с цел инвестиция. Специфичното е, че планира да използва банково финансиране за целта. Това обикновено означава по-бавен процес – банката е необходимо да даде одобрение, да разгледа сделката. Важно е предварително да се снабдим с цялата документация за жилището, така че да не бавим процеса, да запознаем купувача с разходите по сделката.
Приоритет за този тип купувачи е изрядната документация – наличие на Акт 16, ипотечна съвместимост, данъчна оценка, липсата на тежести и пр. Стриктни и внимателни са, когато взимат решение и често се допитват до мнението на кредитен консултант.
Инвеститор с цел отдаване под наем
Когато покупката е с цел отдаване под наем, фокусът е върху доходността. Купувачът се интересува най-вече от локацията и нейната атрактивност, наемните цени, разходите по поддръжка. Такива купувачи често търсят бърза сделка, имат налични пари за покупката, но също така са готови да преговарят агресивно и хладнокръвно, за да постигнат най-добра цена.
Често имат ясна горна граница за цената, която биха платили, и разглеждат няколко имота паралелно, т.е. трябва да сме подготвени, че сме в състезание с други собственици на пазара. Предимство за такъв тип купувач е предложение за завършен апартамент, който не се нуждае от ремонти и обзавеждане. Добре е да се подготвим с ясни числа – средна статистика за наемите, прогнозна доходност и разходи.
Купувачи за ремонт и препродажба (“флипъри”)
Този тип купувачи виждат потенциал, където другите виждат нужда от ремонти и разправии с майстори. Тъй като целта им е краткосрочна печалба, те търсят подценени имоти и възможно най-ниска цена. Ако търсим бърза сделка за имот, който далеч не е в перфектно състояние, това може да е нашата ниша.
В същото време трябва да имаме предвид, че такива купувачи се опитват да свалят цената значително още след първи оглед или пък след дълги обсъждания се отказват в последния момент. Подгответе се с добра аргументация относно потенциала и стойността на имота.
Роднини или съседи
Може да звучи удобно да продадем на познат, приятел или роднина – той познава имота и района и няма нужда от убеждаване. Но подобна сделка крие и рискове. Липсата на професионална дистанция често пречи на обективността и от двете страни. И често натоварва сделката с очаквания и претенции в периода след това. Такива купувачи обикновено очакват „приятелска” цена и държат сметка за всяка неочаквана ситуация, която се появи с имота вбъдеще.
Ако това е опцията ни за продажба, добре е да оставим преговорите в ръцете на професионалисти – доверени брокери, които да контролират и управляват целия процес вместо нас и да внесат неутралност и обективност.
Фондове и дружества, изкупуващи имоти
Това са професионални играчи на пазара, които търсят пакетни сделки, подценени активи или имоти със специфично предназначение, купуват „на едро“. Те взимат бързи решения, но често предлагат по-ниски цени. Изискват ясна документация и възможност за юридическа проверка. Важно при такива купувачи е да докажем дългосрочната стойност и стратегически предимства на имота.
Ролята на професионалния брокер: да подбере правилния купувач
Намирането на купувач е едно. Намирането на правилния купувач е съвсем друго. Опитният брокер умее да профилира потенциалните клиенти още при първия контакт – да разчете мотивацията им за покупка, рисковете и приоритетите им. Това е безценно умение в процеса на преговори, защото позволява адаптиране на комуникацията, избягване на грешки и спестяване на време и нерви.
В настоящия пазар, при който търсенето изпреварва предлагането, добрият брокер има за задача не просто да представи имота, но и стратегически да води процеса, като съумява да отсее кой купувач има най-голяма вероятност да стигне до сделка, кой ще предложи най-добрите условия, кой е реален и кой губи времето на продавача.
Една добра първа стъпка за нас като продавачи пък е да имаме добър ориентир за цените в момента. Вместо да се лутаме между истински и спекулативни обяви, за да се ориентираме за условията в нашия град и квартал, можем лесно да сверим часовника си чрез имотния калкулатор на BULGARIAN PROPERTIES. Това е бърз и удобен онлайн инструмент, който позволява за секунди да получим ориентировъчна пазарна оценка на нашия имот. Достатъчно е да въведем основна информация за него – местоположение, тип, площ, състояние.
.webp)
Българският туризъм е в готовност за еврозоната
Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе работна среща с хърватския си колега Тончи Главина в Загреб тази седмица. Основен акцент в разговора бяха ползите от приемането на еврото върху един от най-важните икономически сектори.
Министър Боршош отбеляза, че туристическият сектор в България е готов за приемането на еврото, което ще направи страната още по-привлекателна за чуждестранни туристи и конкурентоспособна. Облекчените плащания, ценовата прозрачност и предсказуемостта са само част от ползите, които ще улеснят както туристите, така и бизнесите в сектора.
Министър Главина представи хърватския опит, като подчерта, че ефектът от въвеждането на еврото категорично е бил положителен за сектора. Дълго преди официалното приемане бизнесът в Хърватия е започнал да работи с външни партньори в евро, което е улеснило прехода и е допринесло за чувствително нарастване на чуждестранните инвестиции. Като корелативен резултат от влизането на Хърватия в Еврозоната от 1 януари 2023 година бе посочено увеличението на средната работна заплата в страната, която за месец март 2025 година е достигнала 1448 евро, с ръст от 5.8% за една година и при отчитане на инфлация от 3.2%.
„Хърватия е наш стратегически партньор и изключително полезен пример за България на прага на приемането ни в еврозоната. Убеден съм, че въвеждането на еврото у нас ще донесе дългосрочни ползи за българския туризъм. Браншът е подготвен и е пригодил системите и процесите си за лесни резервации и разплащания на услуги в хотели, ресторанти, туристически продукти, платими и в евро. Българският туризъм гледа към 2026 г. с готовност за растеж – повече туристи, нови инвестиции и стабилно развитие на сектора“, подчерта министър Боршош.
Министър Тончи Главина изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната. Той коментира, че използването на единна валута е важно предимство при избора на туристическа дестинация. То елиминира необходимостта от обмен на пари и свързаните с него такси и разходи. По думите на министър Главина и според техните данни, именно това е направило пътуванията до Хърватия по-удобни и привлекателни за туристите от страните, които вече използват еврото. Той изрази увереност, че същият положителен ефект ще се прояви и в България.
Хърватският министър сподели, че чуждестранните туристи взимат превес в числеността само през летния сезон, като за първото тримесечие тази година вътрешният туризъм запазва по-високите си нива и е на първо място. Той допълни, че след присъединяването на Хърватия към еврозоната се отчита ръст на хърватските туристи, които пътуват в страната, основно в резултат на повишаването на доходите.
Срещата е част от активната външнополитическа и европейска ангажираност на Министерството на туризма за позициониране на България като стабилен и предвидим партньор в региона.

Базата на "Ботев" в Коматево без лиценз, Крумовград се мести в Пазарджик
Базата на "Ботев" (Пд) в Коматево не е получила лиценз да приема мачове от А група. Това е и причината отборът на Крумовград, който домакинстваше на стадиона в южното пловдивско предградие да не получи разрешение да се състезава в елита през следващия сезон.
Както marica.bg съобщи още в началото на седмицата, Крумовград е заявил стадиона в Пазарджик за домакинските си срещи през идното първенство. Вчера пък от БФС обявиха, че тимът на Росен Кирилов получава условен лиценз и няма проблем да стартира в А група от юли, ако запази мястото си.
Крумовград води жестока битка за оцеляване. Ако в събота възпитаниците на Кирилов бият Септември, те ще избегнат директното изпадане и ще играят бараж.
Водещи Новини
Препоръчани

„Тезеят в своя лабиринт“ на Красимир Димовски стана „Роман на годината“

Пенсионната реформа: В офиса с бастун или работим, докато умрем

Тротинетките - с номера, караме ги след задължителни курсове

Владимир Зарев: Вярата е красиво духовно преживяване и е простичка като дишането

Светлана Проданова-Каменова: В алпинизма и пътя към Еверест Мариана търсеше смисъла на живота СНИМКИ
Валутни курсове
-
1 EUR
1.95583 BGN -
1 USD
1.72945 BGN -
1 GBP
2.32091 BGN -
1 CHF
2.09336 BGN
Виц на деня
- Абе ти мача гледа ли?!!!
Хороскоп
- Овен
- Телец
- Близнаци
- Рак
- Лъв
- Дева
- Везни
- Скорпион
- Стрелец
- Козирог
- Водолей
- Риби
Овен
21 март - 20 априлОВЕН Днес комуникацията ви ще бъде хармонична и ще ви донесе желания резултат. Влиятелни хора ще подкрепят вашите инициативи и конструктивни предложения, така че смело може да започнете реализацията на идеите си. Тези от вас, които търсят нови връзки, ще е по-добре да прекарат вечерта на светско събитие или в голяма компания.

Максим Танчовски е новият мениджър завод на „Девин“ ЕАД

Пенсионираме се на 70 години! Вижте коя европейска държава сбъдна страховете на кандидат-пенсионерите

Управителят на БНБ: Не съм запознат в аванс с доклада за еврото

Богатите и бедните в ЕС: Вижте топ страните с най-високи заплати, къде е България

Yettel организира дискусия с компании от Пловдив и региона за прилагането на устойчиви практики

Има психоза около влизането ни в еврозоната, масово се инвестира в имоти

Купувачът на жилище има значение! Вижте защо

Д-р Ангела Пенчева: Циментът е недопустим в консервацията на старините

Българи вкарват умни решения в Тhe Mob Museum в Лас Вегас

Според дoĸлaд нa Соllіеrѕ: Търсите офис - броите наем между 6 и 12 евро/кв. м на месец
Анкета
Трябва ли да бързаме към еврозоната?
Времето в Пловдив
- Условия Предимно облачно
- Вятър 3.1 км/ч
- Влажност 57%